Termenii de despăgubire asigurări auto

25 октября 2019 118

Compania de asigurări a vinovatului de accident tărăgănează cu despagubirea. Din 13 septembrie și până azi este deja o lună jumătate, însă de fiecare dată îmi răspund că calculele nu-s făcute și actele nu-s gata. Pare-mi-se după lege trebue finalizate în 15 zile. Vreau să aflu cat e de legală o astfel de întârziere și unde se poate depune o plângere?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Buna ziua,

Potrivit LEGII Nr. 414 din 22.12.2006, art. 19 lit. d) asigurator este obligat să închidă dosarul de daune privind pagubele materiale în cel mult 15 zile calendaristice din data depunerii de către păgubit a ultimului document necesar finalizării dosarului;
Și la alin. (2) este indicat faptul că (2) Asigurătorul... mai detaliat este obligat să soluţioneze cererea şi să achite despăgubirea de asigurare în cel mult 3 luni din data depunerii cererii de despăgubire.

26 октября 2019