Termenii de examinare a contestatiei

25 мая 2019 94

Buna ziua. Nu pot gasi nicaieri termenii in care judecata e obligata sa stabileasca sedinta de examinare a contestatiei. Contestatia mea a fost trimisa la judecata o luna in urma si inca nu am nicio notificare prin posta si nici pe saitul judecatoriei nu este numele meu nicaieri in lista de sedinte. Ma poate informa cineva referitor la cele mai sus?
Mersi mult anticipat!

Jurist comments 4

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna ziua,
Termen expres nu este stabilit.
Totuși, dacă e vorba de contestație împotriva procesului verbal cu privire la contravenție, conform art 448 CC RM se depune la sediul agentului constatator și nu direct în instanță.

26 мая 2019
Alex Rusu

Mersi Vitalie pt raspuns!
Da, asa si este, am depus contestatia sediul agentului constatator, iar ei ulterior in aproximativ 10 zile au expediat dosarul in judecata, despre ce mau informat. Insa din momentul cela deja o luna a trecut si nici o instiintare de la judecata.

27 мая 2019
Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna
La moment, este o nouă formă de examinare, anume procedura scrisă, adică se examinează în lipsa părților.
Cel mai bine vă adresați la judecătoria sector Ciocana dacă e vorba de mun Chișinău.
Mergeți la cancelarie și solicitați info privind judecatorul apoi mergeți la grefiera judecătorului sa aflați care e situația.

27 мая 2019
Alex Rusu

Buna Vitalie,
Informatia este utila, asa si voi proceda. Ms foarte mult pt implicare si raspunsuri! Sper sa fie util si la altii.

27 мая 2019