Termenul anularii permisului de conducere in temeiul art. 264/1 alin. 3 CP

30 июня 2022 388

Bine v-am gasit! Persoana fizica a fost condamnata in temeiul art. 264/1 alin. 3 CP. A ispasit pedeapsa principala prin executarea orelor de munca neremunerata acum 3 ani de zile. Este la prima condamnare penala. A incercat sa inteleaga care este perioada pentru care ii este anulat permisul de conducere, dar nu a reusit sa dea de capat. Deci este in nestiinta de cauza care este termenul, atata timp cat nici hotararea instantei nu specifica acest lucru. Procedura de sustinere a examenului de calificare, a etapelor, etc. ii este clara, insa nimeni nu poate da un raspun de cand poate depune actele la scoala, atata timp cat este incert cati ani dureaza interdictia pentru persoana respectiva. Ne puteti ajutai?

Jurist comments 1

Andrei Țurcan
  • Юрисконсульт
  • Дорожные правонарушения
  • Иные правонарушения

Bună ziua Olga,

Urmează să vă adresați cu o Cerere în instanța de judecată unde a fost pronunțată sentința și să solicitați explicarea hotărârii, înlăturarea omisiunii vădite conform art. 249-250 Cod de procedură penală și art. 65/1 Cod penal. Cereți să fie explicitat, concretizat expres termenul privării de dreptul de a... mai detaliat conduce mijlocul de transport.

30 июня 2022