Termenul de depunere a contestatiei impotriva titlului executoriu primit de la executorul judecatoresc

22 июля 2020 45

Buna ziua. As putea afla care este data limita de depunere a contestarii impotriva unui titlu executoriu, in caz ca am semnat pe data de 13.07.2020 ca am primit incheierea spre executare. Multumesc anticipat!

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua,

Actul de executare întocmit de executorul judecătoresc poate fi contestat de participanţii la procesul de executare în termen de 15 zile de la data săvârşirii lui ori a refuzului de a săvârşi anumite acte.

Persoana poate fi repusă în termenul de contestare în condiţiile Codului de procedură civilă. Persoana nu... mai detaliat poate fi repusă în termen dacă din data emiterii sau a refuzului emiterii actului contestat au trecut mai mult de 6 luni.

22 июля 2020