Termenul de executare benevola a Încheierii judecatoresti?

22 октября 2019 81

Buna ziua. Spuneti-mi, va rog, care este termenul de achitare benevola dupa încheierea Curtii Supreme de Justitie (recurs inadmisibil), deorece dupa 35 zile calendaristice a venit ÎNCHEIEREA de intentare a procedurii de executare impeuna cu Titlul Executoriu. Tin sa mentionez ca pe parcursul acestei perioade de la creditor nu a venit nicio somatie cu rechizite bancare pentru transferarea sumei respective.

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Buna!

Debitorul nu trebuie sa aștepte, ci să depună maximă diligență pentru a-și onora obligațiile!
Acel termen de executare benevola la care va referiți este prevazut de Codul de executare al RM și este de 15 zile!
Este un termen în care dacă debitorul execută hotărârea va beneficia de o reducere... mai detaliat în mărime de 50% la plata onorariului executorului judecătoresc.

22 октября 2019