Test ADN pentru stabilirea paternității

19 февраля 2022 96

Bună ziua. Am un băiețel de 10 luni. Tatăl biologic al copilului a refuzat să fie înscris că tata în certificatul de naștere al copilului, motivând că muncește peste hotare și nu vrea să achite pensie alimentară. Pot înainta o cerere în judecată pentru a fi efectuat test ADN pentru stabilirea paternității? De asemenea, dacă tatăl copilului muncește legal peste hotare și achita impozitele cuvenite, pot cere pensie alimentară din venitul pe care îl are în altă țară? Mulțumesc anticipat.

Jurist comments 1

Alexandru Lungu
  • Адвокат

Bună ziua.
Da, cu siguranță sunteți în drept să înaintați o cerere de chemare în judecată privind stabilirea paternității și încasarea pensiei de întreținere.
Referitor la veniturile de peste hotarele, este puțin mai complicat, însă, cu ajutorul instanței de judecată, există posibilitatea de a solicita informații despre veniturile din alt stat.
Mă contactați... mai detaliat în cazul în care aveți nevoie de ajutorul unui avocat.

21 февраля 2022