Testament

27 апреля 2023 40

Buna ziua. Mama a decedat, dar inainte de aceasta a lasat testament pe numele meu. Mama a mai avut un copil, dar acesta a decedat inainte de intocmirea testamentului mentionat. In aceasta situatie, mai este necesar ca celelalte rude sa renunte la mostenire?

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Адвокат-стажер
  • Дорожные правонарушения

Condoleanțe.
Dacă există testament și acesta prevede transmiterea întregii mase succesorale (toată averea defunctului), nu mai este necesar să renunțe ceilalți moștenitori legali.

27 апреля 2023