Testament din 13 martie 1987

11 мая 2020 147

Bună! Bunicul nostru a făcut testament în 1987 (casa și pământul) pe sora cea mai mare. Ea are această foaie la ea cum se scria pe atunci, dar până în ziua de azi nu a înregistrat moștenirea după ea. Întrebarea este: poate sora în baza testamentului să înregistreze moștenirea acuma sau trebuie să umble prin judecată?

Jurist comments 3

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna
Cînd anume a decedat bunicul?
Pentru a dobîndi succesiunea moştenitorul trebuie s-o accepte.
Se consideră, că moştenitorul a acceptat succesiunea, dacă el a întrat de fapt în posesia sau administrarea bunurilor succesorale sau dacă a depus la organul notarial... mai detaliat al locului deschiderii succesiunii o declaraţie de acceptare a ei.
Acțiunile enunțate urmează a fi săvîrşite în curs de şase luni din ziua deschiderii succesiunii.

Astfel, in mare parte, ar fi vorba despre necesitatea de a va adresa instanței de judecată, daca notarul va refuza deschiderea dosarului succesoral, or, Sora este în afara termenului legal de acceptare a succesiunii, urmînd a fi repusă în acest termen doar prin judecată, în caz de necesitate mă puteți contacta.

12 мая 2020

Bunicul a decedat în același an 1987.

12 мая 2020
Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna
În acest caz procedura de sus enunțate este aplicabilă, va fi necesar concursul instanței de judecată dat fiind faptul că de la decesul acestuia a trecut foarte mult timp.

12 мая 2020