Testament din 1987

21 августа 2020 162

Pe 13 martie 1987 sora mea a primit prin testament casa și un teren lăsat de bunicul nostru. Până acuma ea nu a trecut moștenirea după ea, însă azi 21.08.2020 s-a adresat cu testamentul la notar ca să deschidă succesiunea. Notarul i-a spus ca terenul nu-l poate trece după ea din cauză că terenurile se legalizează numai după anul 1992, iar referitor la casă i-a zis să meargă la primărie în sat să aducă vreun document pe casă sau o confirmare ca în casă aceea a locuit bunicul nostru și atunci casa o va trece pe ea, dar terenul de pe lângă casă - nu. Acum ne întrebăm cui rămâne terenul și casa în caz că nu aduce o confirmare? De ce testamentul nu mai are nicio valoare? Despre adresarea în judecata notarul nu a pomenit, a dat din umeri și nu știe cum să procedăm în acest caz. Care este soluția pentru a primi moștenirea și a legaliza casa și terenul?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna
Urmează a studia la concert testamentul, aici apar nuanțe.
La prima vedere ar fi in felul următor, se moștenește casa, apoi urmează sa se cumpere terenul de la primariei conform legii cu privire la prețul normativ de vinzare.

24 августа 2020