Testament in folosul unuia din copii

20 апреля 2022 64

Buna! Mama a obtinut prin mostenire de la parintii sai casa si un teren si tot de la ei a primit prin donatie un alt teren. Mama este in viata si doreste sa lase mostenire unuia din copiii sai ambele terenuri mentionate. Are ea nevoie de acordul tuturor copiilor sai pentru a face asa ceva, sau e libera sa dispuna prin testament cum considera necesar? Precizez ca tatal este decedat. Multumesc!

Jurist comments 1

  • Юрисконсульт

Buna Irina, mama poate să lese testament e moștenire nu mai pe partea ei, în rest partea tatei poate fi împărțită între copii ți însuși mama DVS.

21 апреля 2022