Testament pe casa mamei

11 мая 2022 65

Buna ziua. In familie suntem 5 frati. Mama a lasat casa pe numele meu inca inainte de a deceda. Eu, insa, nu am finalizat perfectarea actelor, am vrut sa las totul dupa decesul mamei. Acum mama a decedat si eu am vrut sa fac legalizarea actelor, dar notarul a zis ca nu e posibil fara acordul celorlalti frati. Cum e posibil asa ceva, daca mama a lasat testament? Notarul a zis ca s-a schimbat legea. E adevarat? Mulțumesc.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna
Da, sunt modificări la lege, astfel chiar și in cazul tratamentului este necesar un acord pur formal din partea celorlalți.
La caz, dacă nu doresc sa semneze acordul sau sunt de negăsit, este posibil de soluționat situația prin instanța de judecată.

18 июня 2022