Testament perfectat inainte de 2019

14 декабря 2022 119

Buna ziua. Sora mamei mele (care nu a avut copii) mi-a lasat prin testament toata averea ei. Recent, ea a decedat. Am mers la notar pentru a porni procedura succesorala, dar acesta mi-a spus ca testamentul nu mai are valoare conform legislatiei modificate in anul 2019. Prin urmare, potrivit declaratiilor notarului, toata averea lasata de matusa trebuie sa revina rudelor de gradul I ale acesteia (sora si fratele decedatei). E corect ce spune notarul sau nu?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna
Schimbați notarul, pur și simplu testamentul nu poate fi anulat sau sa își piardă valoarea, au intercenit schimbari, dar nu in așa fel. Sau este incompetent sau pur și simplu nu vrea să deschidă dosarul.
Dupa caz, pot sa va ofer contacte ale unui alt notar.

16 декабря 2022