Timp nefavorabil in timpul vacantei

29 июня 2018 40

Buna ziua! Pe data de 3 iulie plec in vacanta in Grecia. M-am uitat in internet ca in regiunea unde urmeaza sa plec, in perioada 3-8 iulie vor cadea precipitatii.
Daca agentia de turism este la curent cu aceste prognoze, si calatoria totusi are loc iar din cauza timpului nefavorabil vacanta va fi data peste cap, voi putea cere vreo recompensa?

Jurist comments 4

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Buna Oleg,
Dar oare agenția de turism se face vinovată de vremea de afară?!
Nu puteți cere careva recompensă deoarece, agenția de turism nu se face vinovată de nimic!

1 июля 2018

Eu cunosc persoane care câțiva ani în urmă au avut rezervate foi de odihna in Bulgaria. Deoarece in acea vara in regiunea unde urmau să meargă a fost afectată de inundatii, au fost rederecționati către alta stațiune. De aceea si am ridicat aceasta intrebare.

1 июля 2018
Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

De fapt, dvs nu ați menționat nimic despre calamitățile naturale, ci invocat că vor cădea precipitații. Or, precipitațiile pot sub forma de zăpadă, lapoviță, ploaie. Este ceva normal sa cadă precipitații sub forma de apă vara, consider eu. Nu cred ca poate fi stabilită cu exactitate cantitatea de precipitații care... mai detaliat urmează să cadă.
Mai mult ca atât, o calamitate naturală constituie o forță majoră, care la sigur trebuie să fie indicată în contract.
Astfel, în situația de forță majoră partea este exonerată răspundere.

1 июля 2018
Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Dacă doriți să schimbați perioada sau destinația adresați-vă la agenția de turism, însă s-ar putea să fiți nevoit să achitați suplimentar.

1 июля 2018