Titlu executoriu

15 декабря 2020 78

Buna. Titlul executoriu emis de judecata are termen de valabilitate? Daca il duc peste un an la executor, nu va fi prea tarziu? Am obtinut prin judecata pensie alimentara de la fostul sot, dar el spune ca o va plati benevol. Imi va fi de folos acest titlu, in caz ca nu se va tine de cuvint pe viitor?

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Адвокат-стажер

Bine ai venit pe yAvo!
***
Se poate da spre executare in termen de 3 ani de la scadenta fiecarei plati, avind in vedere ca obligatia de plata este lunara. Respectiv, pentru a putea incasa plata pentru prima luna dupa emiterea titlului, trebuie de adresat in cel mult 3 ani, pentru a... mai detaliat 2 luna la fel, si tot asa mai departe.

17 декабря 2020