Titlu executoriu

15 октября 2022 127

Buna siua. Titlul executoriu in privinta achitarii pensiei alimentare de catre fostul sot a fost prezentat executorului in martie 2022, dar debitorul achita pensia direct mie.
In septembrie am fost la executor si am depus o declaratie privind suma de bani pe care am primit-o pana acum. Fostul sot ma roaga sa-mi iau cererea de la executor. Daca imi retrag cererea, eu trebuie sa achit onorarul executorului si cheltuielile care au fost suportate de acesta?

Jurist comments 2

  • Адвокат

....consider că, dacă are loc achitarea benevolă a pensiei de întreținere, debitorul nu este obligat să achite onorariu executorului judecătoresc... (doar nu vreți să puneți că trebuie să achite cheltuieli de executare pentru că este tată dar achită benevol și la timp pensia de întreținere).......este un document executoriu specific cu... mai detaliat plăți periodice.........dacă debitorul își îndeplinește obligațiunile și încă la timp, de ce ar trebui să achite ceva executorului judecătoresc............aici mai este și procedura stabilirii restanței în baza unei încheieri a executorului judecătoresc, care este document executoriu separat....iată aici e altă situație.........oricum, dacă vă retrageți titlul executoriu de la executoriu pe motiv că debitorul achită benevol și la timp, executorul judecătoresc este obligat să emită o încheiere privind încasarea cheltuielilor de executare, încheiere pe care aveți dreptul să o contestați în special în privința onorariului pe care îl pretinde executorul judecătoresc. ...........dacă vă retrageți titlul executoriu, regula era că, la ulterioara prezentare spre executare, se va putea încasa pensia din momentul prezentării ulterioare spre executare..............

16 октября 2022
  • Адвокат

....există așa regulă că în caz de retragere a documentului executoriu, onorariul îl achită creditorul.....dar trebuie să ținem cont și de faptul că debitorul achită benevol și la timp iar mărimea onorariului depinde și de achitarea benevolă a documentului executoriu (era regula generală că dacă are loc achitarea în termenul... mai detaliat de executare benevol, atunci onorariul se reduce la 50%......dar asta mai mult pentru documentele executorii privind încasarea unei sume unice)....în cazul de față sunt niște plăți periodice și dacă nu există restanță, atunci consider că executorul are dreptul doar la taxe, speze dar nu și onorariu.....

16 октября 2022