Transfer copil din strainatate

7 мая 2018 87

Care este modalitatea inscrierii unui copil in clasa 3-a din alta tara in Republica Moldova? Mentionez ca scoala de origine nu elibereaza dosarul original, ci doar copia. Multumesc!

Jurist comments 1

Iulia Furtuna
  • Адвокат

Victoria, înmatricularea copiilor la studii (în toate clasele) la reîntoarcerea de peste hotare se efectuează prin intermediul Ministerului Educaţiei, Culturii si Cercetarii al Republicii Moldova cu susţinerea examenelor de diferenţă de program.

Adresati-va la minister pentru a determina procedura si actele necesare in acest sens.

Pentru informare, va recomand sa... mai detaliat cititi si punctele 165-182 din Regulamentul dat:
http://mecc.gov.md/sites/default/files/regulament_organizare_si_functionare_institutii_invatamint_gene.pdf

7 мая 2018