Traversarea frontierei cu copil minor

24 июня 2022 218

Buna ziua! Eu doresc sa plec peste hotare, in ospetie la sora cu copilul minor. Eu detin buletin romanesc, dar copilul - doar pasaport moldovenesc. Dupa oficiarea casatoriei am pastrat numele meu de la nastere. Pot pleca cu copilul peste hotare fara vreun document din partea tatalui copilului?

Jurist comments 1

Olga Turcan
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Buna, da puteti pleca in vacanta fara acordul tatalui, trebuie sa aveti certificatul de nastere obigatoriu

27 июня 2022