Trebuie acordul vecinului ori nu?

2 мая 2019 87

Dețin 1/2 cotă parte a unei case de locuit pe pământ. Doresc să-mi fac reparație înăuntru, dar ravând în vedere că acoperișul casei este vechi și curge, vreau să înlocuiesc foile de ardezie vechi cu altele noi și să fac intrarea în pod de afară, pentru că acuma intrarea este pe la mine prin casă și dacă plouă vecinul vine și cere să se urce în pod, ceea ce îmi crează discomfort. Întrebarea este: am nevoie de acordul vecinului pentru a face aceste modificări? Mulțumesc.

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua,

Fiecare coproprietar poate să efectueze acte de conservare a bunurilor proprietate comună pe cote-parti fara acordul celorlalți coproprietari și să pretindă compensarea cheltuielilor proporțional cotei lor părți.
Dacă intenționați să efectuați lucrări de reparație a acoperișului comun mai ales daca acesta necesită îmbunătățirea o puteți face iar ulterior să solicitați... mai detaliat și cheltuieli proporționale.

Totodată modul de folosire a bunului comun poate fi stabilit printr-un acord al coproprietarilor astfel momentul ce tine de intrarea în pod îl puteți coordona cu acesta să ajungeți la o înțelegere în caz contrar oricum puteți fără acordul lui să-i asigurați o altă intrare, altă decât prin casa dvs .

2 мая 2019