Trebuie să achit impozit în urma vânzării unicului meu apartament?

24 октября 2022 76

Bună ziua. În 2018 am vândut un apartament, unde eu și mama mea eram coproprietari. Aceasta a fost locuință noastră de bază și știam că, potrivit legii, asemenea operațiune juridică nu se impozitează. Doar că eu în momentul vânzării nu mai aveam viză de reședință. Cu doua luni înainte de vânzare, am hotărât să-mi retrag viza de reședință, fiindcă voiam să emigrez. Acum în 2022, cei de fisc mi-au spus că sunt obligată să achit impozitul deoarece nu întrunesc condițiile de drept. Eu nu am avut alte domicilii, locuințe și nu am nici până în prezent. Chiar trebuie să platesc impozitul pretins? Va mulțumesc mult!

Jurist comments 2

  • Юрисконсульт

Buna Valeria, da DVS să achitați serviciul solicitat, deoarece ați avut un venit anual.

25 октября 2022
Serghei Sandu
  • Адвокат

Bună ziua d-na. Valeria. Am avut așa o situație cînd persoana nu avea viză de domiciliu în imobilul vîndut, însă locuința de bază era acolo. Respectiv persoana a prezentat un Certificat de la polițistul de sector că locuiește acolo permanent și Inspectoratul fiscal nu a avut obiecții.

25 октября 2022