Trebuie sa actionez in judecata ca sa aflu suma pe care o datorez?

6 августа 2019 87

Am un credit de nevoi personale, neplatit, ajuns deja la executare silita. Firma care a pasat dosarul la jurist nu mai are acces la dosar si eu nu stiu suma pe care trebuie sa o platesc. Eu vreau sa platesc tot creditul si ma tot amana. Atunci cand ii suna, imi spun ca voi fi contactat. Trebuie sa actionez in judecata ca sa aflu?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Buna!

Dacă nu mai aveți copia contractului și dovada efectuării anumitor plăți în baza contractului respectiv solicitați copia justă de la firmă întrucât, a ești sunt obligați sa o ofere, iar în caz de refuza va puteți adresa la Agenția Protecției Consumatorului și Supravegherea Pieței.
Încercați sa negociați la clauza penala în... mai detaliat vederea reducerii acesteia sau chiar anulării.
Daca plățile sunt lunare, trimestriale și încă nu toate sunt scadente, pentru acele care au devenit scadente cu mai puțin de jumătate de an înainte de 01 martie 2019 și după îl limitează pe creditor în dreptul de a alege plata fie a penalității fie a dobânzii legale de întârziere, iar de nu face o alegere în termenul dreptul de a alege va trece la Dvs..

Succes.

6 августа 2019