Trecerea de pietoni

9 апреля 2018 35

Buna ziua. Pe 09.04.2018 treceam strada pe trecerea pietonala in sectorul Ciocana, str. Vadul Lui Voda intersectie cu str. Maria Drăgan. O masina s-a oprit, iar alta masina mi-a trecut prin fata. Am sunat la politie sa declar situatia data si am primit un raspuns nu prea inteles ca nu am destule dovezi sa demonstrez. Cum procedez? As veni cu o propunere sa fie deschisa o line verde pentru asa soferi, dar cum as face-o? Si unde ma pot adresa? Va multumesc!

Jurist comments 2

Călin Bobeică
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Salut Rodica ,
Din pacate un sofer poate fi sanctionat doar daca aveti suficiente probe care ar demonstra vinovatia acestuia (poze ,video, registrator auto etc). Politia urma totusi sa va sugereze sa va adresati cu o plingere in sensul incalcarii Regulamentului Circulatiei Rutiere , insa raspunsul va fi unul negativ... mai detaliat pe motivul lipsei probelor !

10 апреля 2018

Buna ziua, pacat ca nu este o legea. Nu pot sta cu tel in mina sa filmez sau sa fac poze la fiecare nesemtit. Oricum Multumesc pentru un raspuns. De multe ori mi sa intimplat sa ajut la trecerea un Batrin sau un orb Si din pacate soferii nu se... mai detaliat opresc.

10 апреля 2018