Trecerea frontierei

1 апреля 2019 46

Am traversat frontiera prin segmentul transnistrean. La frontiera Ucrainei, soferului nu iau permis traversarea frontierei, respectiv a facut cale intoarsa si noi ca pasager tot, insa ne-au aplicat in pasaport doar stampila de intrare, cea de iesire - nu. Ce riscuri sunt in aceasta situatie?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Buna Nicolae,

În cazul în care la punctul de trecere a frontierei de stat a statului vecin Ucraina de către reprezentanții autorității competente a acestuia vi s-a aplicat ștampila ce denotă intrarea pe teritoriul țării riscați ca în lipsa ștampilei de ieșire să depășiți termenul de aflare pe teritoriul acestora potrivit... mai detaliat datelor din sistemul acestora.
Astfel, pentru viitor ați putea avea probleme când veți dori să intrați din nou pe teritoriul Ucrainei.
Pentru a vă asigura că nu riscați aplicarea față de Dvs a careva sancțiuni adresați-vă la Consulatul/Ambasada Ucrainei din Republica Moldova penru a vi se oferi mai multe informații în legătură cu situația creată.

1 апреля 2019