Trecerea masinilor la vama Poloniei in Ucraina

10 ноября 2018 481

Buna! Ce se poate de facut in cazul dat - cu masinile trecute din Polonia in Ucraina. Timp de un an trebuie sa scoti masina inapoi, dar nu poti, fiind tras pe sfoara (adica situatia in care masinilie sunt trecute pe pasapoartele moldovenesti si pe urma nu mai stii nimic). In aceasta perioada de un an, sunt careva solutii in care sa poti scoate masina de pe tine, pentru nu a avea dupa un an neplaceri la trecerea frontierei (interdictie, amenda)? Si dupa un an la ce trebuie sa te astepti la trecerea frontierei, daca nu inteprinzi nimic?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna ziua,
Recomandabil ar fi recomandabil să vă adresați cu o sesizare la autoritățile Ucrainei, si să informați despre faptul că ați fost tras pe sfoară cît și să încercați să colaborați cu ei în vederea identificării persoanelor responsabile.

În calitate de sancțiuni, puteți fi impus la plata de amenzi cit și... mai detaliat obligația de a achita contravaloarea automobilului.

29 января 2019