Tutore

22 апреля 2019 30

Buna ziua. Noi, parintii unui copil, suntem plecati peste, hotare iar copilul nostru se afla in grija bunicilor in Moldova. Am dori sa ii schimbam scoala si directoarea cere o procura de la bunici. Este asa procura unde bunica sa ii prezinte interesele copilului in orice instanta ori institutie? Multumesc mult!

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Buna Dna Olga

Potrivit prevederilor legale drept reprezentanți legali ai minorilor se consideră părinții acestora care sunt în viață.
Astfel, deciziile în privința copilului referitor la studiile acestuia, instituția de studii pe care o va frecventa, regimul, activitățile extracuriculare sunt luate de regulă de către părinți, aceștia din urmă fiind responsabili de... mai detaliat viația, sănătatea și integritatea fizică și psihică a propriului copil.
Din aceste considerente conducătorul instituției publice de învățămînt solicită de la bunicii în grija cărora ați lăsat copilul să prezinte împuternicirile care îmbracă forma unei procuri și confirmă mandatarea de către reprezentanții legali ai copilului.
De menționat că o asmenea procură poate fi întocmită la Consulatul/Ambasada Republicii Moldova din țara în care vă aflați sau la un notar local, după caz, fiind necesară apostilarea supralegalizarea consulară, sau poate nici să nu fie necesar supralegalizarea actului în cazul în care între RM și țara în care vă aflați a fost încheiat un tratat de acordare a asistenței juridice bilaterale în materie civilă.
În cazul în care vă adresați la Consulatul/Ambasada RM în țara în care vă aflați aceștia cu certitudine dispun de modele de procuri și după necesitate pot ajusta textul acestora la solicitarea persoanei sau Dvs le puteți oferi textul exact de care aveți necesitate.

22 апреля 2019