Un câine a omorât o pasăre domestică străină, care a intrat într-o ogradă străină

31 октября 2019 25

Bună ziua. Cine se face vinovat și poartă răspundere în cazul când un câine a omorât o pasăre domestică străină, care a intrat într-o ogradă străină? Păsările domestice au dreptul să se afle libere și să se hrănească prin ogrăzi străine, ori trebuie să fie închise în coteț? Mulțumesc.

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Адвокат-стажер

Bine ai venit pe yAvo!
•••
Regula generala prevazuta la art. 2014 Cod Civil este ca proprietarul cainelui raspunde pentru prejudiciile cauzate de acel caine.
Dar in cazul descris de Dvs s-ar putea spune ca prejudiciul a fost cauzat din vina proprietarului gainilor, fapt ce exclude obligatia de a repara prejudiciul de catre... mai detaliat proprietarul cainelui.

23 ноября 2019