Un cuplu de batrani de care am grija vrea sa-mi lase apartamentul dupa decesul lor

14 апреля 2021 99

Buna ziua. Unui cuplu de batrani (86 si 72 ani) le-a decedat fiica. Cei trei au participat la privatizarea apartamentului. O doamna m-a rugat sa am grija de ei sa sa-mi lase mie apartamentul. Cum sa procedez ca sa fie legal si ca dupa decesul lor sa nu am probleme cu rudele. Nimeni din aceste rude nu-i viziteaza.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna
In cazul dumneavoastră puteți opta pentru Contractul de înstrăinare a bunului cu condiţia întreţinerii pe viaţă
În baza contractului de înstrăinare a bunului cu condiţia întreţinerii pe viaţă, o parte (beneficiarul întreţinerii) se obligă să dea celeilalte părţi (dobînditor) în proprietate un bun imobil sau mobil, iar dobînditorul se obligă să... mai detaliat asigure beneficiarului întreţinere în natură – locuinţă, hrană, îngrijire şi ajutorul necesar pe timpul cît va trăi, precum şi înmormîntare. Acest contract este cu titlu oneros și aleatoriu.

Acest contract se întocmește la notar si se notează la cadastu, astfel toți veți fi asigurați.

15 апреля 2021