Un elev la un colegiu la contract a fost exmatriculat cu 3 luni inainte de a termina studiile

25 февраля 2020 69

Buna! Sunt elev la contract al colegiului Agro industrial. Un prieten a fost exmatriculat cu 3 luni inainte de a termina studiile. As vrea sa stiu daca directia are voie sa-l dea afara la asa un termen și dacă trebuie sa întoarcă banii statului dacă a fost dat afara, luând în consideratie ca este la contract?

Jurist comments 1

Alexandru Lungu
  • Адвокат

Au dreptul să îl exmatriculeze dacă a încălcat obligațiile inclusiv stabilite in contract.
Banii achitați nu se restituie.

Urmeaza de verificat cît de legală a fost exmatricularea și depuneți o contestație dacă nu sunteți de acord.

27 февраля 2020