Un militar a parasit unitatea militara

28 июля 2020 14

Buna ziua. Un militar a parasit unitatea militara pe data de 17.03.2020, la ora 18:40 si a fost intors de catre ofiteri pe 18.03.2020, la ora 00:45. Ce pedeapsa il asteaăta?

Jurist comments 1

  • Юрисконсульт

Buna ziua Eugenia,

Art. 371 Cod Penal:

Dezertarea, adică părăsirea unităţii militare, centrului de instrucţie sau locului de serviciu în scopul eschivării de la serviciul militar, de la concentrare sau mobilizare, precum şi neprezentarea din acelaşi motiv la serviciu ori la concentrare sau mobilizare în cazurile permisiei din unitatea militară sau din... mai detaliat centrul de instrucţie, repartizării, transferării, întoarcerii din misiune, din concediu sau din instituţia curativă, săvîrşită de către un militar sau rezervist,
se pedepseşte cu amendă în mărime de la 850 la 950 de unităţi convenţionale sau cu închisoare de pînă la 5 ani.

29 июля 2020