Un minor de 14 ani poate pleca impreuna cu mama peste hotare fara acordul tatalui?

2 июля 2021 39

Buna ziua. O femeie divortata are un fecior de 14 ani. A fost nevoita sa plece la munca peste hotare, s-a stabilit acolo cu traiul si cu scoala copilului. Acordul dat de fostul sot, cu termen de 1 an, nu mai este valabila. Fostul sot nu raspunde la apeluri, de copil nu se intereseaza. Femeia mentionata vrea sa vina impreuna cu copilul in vacanta in Moldova. Va putea pleca inapoi peste hotare fara un nou acord scris al fostului sot? Multumesc.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna
In cazul in care se dorește stabilirea domiciliului permanent a .inorului peste hotare si este lipsa acordul soțului/tatălui, este posibil de a va adresa in instanța de judecată pentru a obține o hotărâre care va inlocui acordul acestuia pentru totdeauna.

3 июля 2021