Un student la drept poate apăra pe cineva în instanță?

29 августа 2019 70

Este vorba despre un proces judiciar în primă instanță la o judecătorie din Chișinău. Obiectul procesului este contestarea unei ordonanțe emisă de către adjunctul Procurorului General pentru anularea unei alte ordonanțe. Poate un student la facultatea de drept cunoscut să mă apere în instanță? Dacă nu, există vreun mijloc indirect prin care poate apărea în sală și să mă apere?

Jurist comments 1

  • Юрисконсульт

Bună ziua Eduard,

În cazul Dvs. doar un avocat calificat vă poate reprezenta în instanța de judecată. Puteți solicita un apărător din oficiu (asistență garantată de stat) care la rândul său să fie îndrumat de persoana care Dvs. doriți.

Studentul poate fi prezent în sală ca o simplă persoană fără calitate procedurală.

O... mai detaliat zi bună să aveți!

29 августа 2019