Unde, cum si de ce acte am nevoie pentru a nu mai fi fondatorul unui SRL?

31 мая 2019 38

Buna. Nu mai vreau sa figurez ca fondator in cadrul unui SRL si nu stiu cum as putea sa o fac. Ajutati-ma cu un sfat. Multumesc.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

BUna ziua
În cazul în care mai există careva cofondatori, pentru început le propuneți răscumpărarea sau pur și simplu transmite cota ce vă aparține către aceștia, dacă sunteți unic fondator, va fi cazul să demarați procedura de lichidare a entității juridice, contrar, dacă nu e activă sau nu are nimeni grijă... mai detaliat de aceasta, cu timpul va cumula datorii, penalități, alte forme de sancțiuni din partea statului.

31 мая 2019