Unde ma pot adresa pentru a pune în executare o hotarare privind pensia alimentara pronunțată în anul 2017?

4 марта 2020 181

Am divorțat si in urma divorțului s-a stabilit domiciliul copilului cu mine (mama) si ca tatăl trebuie să achite pensie alimentară 1.000 lei lunar. Hotărârea a fost pronunțată în 2017, când tatăl copilului se afla în detenție. Acesta nu a achitat nimic până în prezent. Acum este in libertate. Pot pune în executare hotărârea de atunci? Unde ma pot adresa?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna
Persoana poate executa benevol hotărîre a, daca refuză, ridicați titlul executoriu și prezentați la un executor judecătoresc pentru demararea procedurii de executare silită.

5 марта 2020