Unde pot sa depun cerere pentru ordonanta de protectie?

19 января 2022 60

Buna ziua. Doresc sa depun cerere pentru emiterea unei ordonante de protectie. Unde trebuie sa ma adresez, daca locuiesc in Chisinau, sectorul Ciocana?

Jurist comments 2

Filip Rotaru
  • Юрисконсульт
  • Дорожные правонарушения
  • Иные правонарушения

Buna ziua doamna Maria, legea cu privire la prevenirea si combaterea violentei in familie descrie situatia dvs la Articolul 13. Depunerea cererii
(1) Cererea despre comiterea actelor de violenţă în familie se depune:
a) la organele de poliţie;
b) în instanţă de judecată;
c) la organul de asistenţă socială şi de protecţie... mai detaliat a familiei şi copilului;
d) la autoritatea administraţiei publice locale.
(2) Cererea se depune la locul:
a) de domiciliere al victimei;
b) temporar de reşedinţă al victimei dacă aceasta a părăsit domiciliul pentru a evita continuarea violenţei directe;
c) de reşedinţă al agresorului;
d) în care victima a căutat asistenţă;
e) în care a avut loc actul de violenţă.

19 января 2022
  • Юрисконсульт

Buna Maria, la poliție. Soțul o să primească o interdicție, de o lună, de 3 luni. Tot depinde de gravitate comisă de siț.

20 января 2022