Unde pot sa ma adresez in privinta vecinului care a plantat pomi fructiferi in fata casei

15 мая 2020 170

Buna ziua. Vecinul a plantat pomi de mar in fata casei noastre la distanta de un metru de la hotar. El stropește pomii în fiecare an și este un miros foarte toxic, nu putem nici sta in fata casei. Nu putem să ne intelegem cu el nicicum. Îm afara de asta, vara da drumul la rate in grădină si stau in fata casei, produc miros urât și gălăgie. Unde pot sa depun o plângere? Multumesc.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna
O plîngere nu aveți u de depune, deoarece practic va va fi comunicat că nu ține de competența instituției sau nu există amenda pentru așa ceva.
Este vorba de relații civile, anume dreptul de vecinătate, care in lipsa unei înțelegeri benevole, se solutioneaza în instanța de judecată.

28 мая 2020