Unde pot sa ma adresez pentru a depune plangeri pe martorii care au dat declaratii false?

11 июля 2019 24

In martie 2015, inspectoratul de politie Criuleni a pornit un dosar penal fabricat pe numele meu in temeiul art. 188 alin. (2) lit. b), f). Crima a fost savarsita in august 2014, in localitatea mea de bastina, de catre un individ necunoscut. La inceputul procesului, martorii au dat declaratii cu privire la infractiune si au descris persoanele participante, dar dupa retinerea mea si-au schimbat declaratiile. Aceste erori grave nu au fost inlaturate la prima instanta. Am atacat la Curtea de Apel cu cererea de a porni procesul de judecata, din cauza ca martorii sunt confuzi si mincinosi. Am depus de asemenea si alte demersuri cu dovezi ce demonstreaza nevinovatia mea, care au fost respinse. Cum sa procedez in aceasta situatie, daca nu sint vinovat?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Bună ziua!

Stimate D-le Sergiu,
Din câte înțeleg deja ați întreprins mai multe acțiuni de sine stătător motiv din care este dificil de a vă oferi careva răspuns în legătură cu situația în care vă aflați în lipsa cunoștinței cauzei.
Pentru a avea o claritate și un răspuns cât de cât obiectiv consultați... mai detaliat un avocat în condiții de confidențialitate.

Succes.

11 июля 2019