Unde sa ma adresez ca sa demonstrez ca am achitat amenda?

12 апреля 2022 121

Buna seara! In iunie 2017 mi-a fost aplicata o amenda in marime de 500 lei pentru ca am fumat in loc nepermis. Nu am fost de acord cu politistul si n-am semnat nimic si nu mi sa eliberat nicio foaie. Peste 6 luni, imi vine scrisoare de la executor sa achit 1.000 de lei. A doua zi am achitat amenda la Posta Moldovei pentru ca trebuia sa plec peste hotare. Nu am stiut ca trebuia sa-i demonstrez executorului ca am achitat amenda. De atunci au trecut aproape 5 ani si pana in ziua de azi am sechestru pe 1.000 lei. Am achitat amenda, dar nu am bonul de plata de 5 ani in urma. Am fost astazi la posta si am scris o cerere sa mi se confirme ca am achitat, dar mi s-a spus ca nu prea o sa am sanse. Acum il telefonez pe executor si ii explic ce am patit, dar acesta imi spune ca sa vin la el sa-mi elibereze alt document ca sa mai achit o data amenda mentionata. Unde pot sa gasesc dovada ca am achitat amenda? La ce institutie?

Jurist comments 1

Irina Clepalo
  • Юрисконсульт

Bună ziua, de regulă achitarea în contul executorului judecătoresc se face pe contul special al executorului, respectiv datele cu privire la transferuri pot fi verificate la contabilitatea executorului, solicitati de la executorul judecătorec să facă o descifrare a contului anume pentru data la cere dvs ați achitat, informația dată trebuie... mai detaliat să fie înregistrată în contabilitate.

15 апреля 2022