Unde sa ma adresez daca mi-a fost inundat apartamentul?

16 декабря 2022 57

Buna ziua. Locuiesc la etajul 4 si apartamentul imi este inundat din apartamentul de mai sus. Timp de 3 saptamani curge apa continuu, 2 pereti sunt uzi. Vecina este decedata mai bine de 4 ani, nimeni nu a locuit acolo in acesti ani, ea nu are rude si copii, a fost inmormantata de stat. M-am adresam la IMGFL si acolo mi-au spus ca problema e in acoperisul de la balconul apartamentului in cauza. Pe acolo se scurge apa in apartament, dupa care vine in jos la noi! Tot acolo mi-au spus ca nu duc raspundere de acoperisul balconului si ca unica solutie este sa chem alpinistii ca sa repare acoperisul apartamentului vizat, din banii mei! In ce instanta ma pot adresa sa clarifice situatia cu apartamentul de care nimeni nu poarta grija si sa repare acoperisul balconului?

Jurist comments 1

  • Юрисконсульт

Buna Ecaterina, eu îți propun să faci cunoștință cu legea nr. 187 din 14.07.22 ” Cu privire la Condominiiu ”, să depuneți o cerere la Asociația, care desrvește casa DVS pentru a se include de a fi reparat acoperișul.

17 декабря 2022