Unde sa ma adresez si ce sa fac?

12 октября 2018 92

Buna ziua. Ajutati-ma, va rog: mi s-a furat bagajul din autobuz. Administratorul imi rade in fata si imi spune: ”dovedeste ca ai avut bagaj”. Am scris o cerere la gara auto, la care mi-a venit raspuns sa ma adresez cu o cerere la adresa Timis 38, insa la adresa aceasta locuiesc oameni. Unde sa scriu cerere? M-am adresat la judecatoria Centru, la care nu au vrut nimic sa-mi lamureasca, mi s-a spus doar sa ma adresez la un avocat pentru informatie.

Jurist comments 4

Cristian Iustin
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Buna Cristina! Apelati la politie, dat fiind ca e competenta politiei de a examina cauzele legate de furt.

12 октября 2018
Cristian Iustin
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Depuneti in forma scrisa o plingere la politie si in acest caz ei vor fi obligati sa actioneze.

12 октября 2018
Cristian Iustin
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

In asemenea caz urmeaza sa aseptati. Pentru mai multe detalii puteti sa ma telefonati.

12 октября 2018
Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna ziua,
Soluția propusă ar fi corectă cu excepția:
că poliția o să vă întrebe dacă dețineți acte confirmative a faptului predării sau ambarcării bagajului în transport(auto), în lipsa unor probe, din păcate vă reduceți posibilitatea de atragere la răspundere sau eventuale încasări de prejudicii la zero, astfel plîngerea poate să nu... mai detaliat aibă efect.
Eventual încercazi să obțineți înregistrări video privind ambarcarea bagajului, dacă asemenea ar exista.

12 октября 2018