Unde sa ne adresam pentru a primi lapte praf gratuit pentru bebelus?

30 июня 2018 42

Buna ziua! Unde sa ne adresam pentru a primi lapte praf gratuit pentru bebelus?

Jurist comments 1

Viorica Chirnicinii
  • Параюрист

Buna ziua. Statul nu alocă bani pentru lapte praf gratuit. Acest lucru o face Administrația Publică Locală.
De lapte praf gratuit pot beneficia sugarii din familiile numeroase sau social vulnerabile. Decizia privind numărul familiilor și a cantității de lapte praf gratuit oferit sugarilor alimentați artificial aparține administrației publice locale, care alocă... mai detaliat bani pentru acesta.
Administrația publică locală alocă bani spitalelor pentru laptele praf în baza informațiilor primite de medicii de familie.
Iată ce trebuie să faci ca să poți beneficia de acest ajutor:
1. Să fii la evidență sau să te înregistrezi la medicul de familie din sectorul unde locuiești.
2. Să oferi medicului informația despre starea familiei, confirmată prin acte și certificate de la locul de muncă a părinților, starea civilă, Întreprinderea Municipală de Gestionare a fondului locativ sau Asociația Locativă.
Informația colectată de medicii de familie va fi analizată după anumite criterii stabilite de Ministerul Sănătății și va fi transmisă la administrația publică locală, care va aloca banii pentru cantitatea de lapte praf solicitată.

3 июля 2018