Unde se elibereaza certificatul care atesta plata pensiei alimentare?

23 октября 2019 69

Buna ziua! Spuneti-mi, va rog, unde trebuie sa ma adresez pentru certificatul care atesta plata pensiei alimentare, daca divortul a fost pronuntat in Stefan Voda, dar acum sunt domiciliata in Chisinau?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna
Sa concretizăm, despre ce certificat e vorba?
Posibil va referiți la titlul executoriu pentru încasarea forțată a pensiei alimentare? In acest caz va adresați la judecătoria unde a fost pronunțată hotărîre a privind încasarea pensiei.
Daca la momentul divorțul a fost examinată și solicitarea de încasare a pensiei, atunci urmează să solicitați... mai detaliat de la judecatoria ce sa pronunțat.

23 октября 2019