Unul din părinții mei este cetățean român

28 декабря 2020 24

Buna ziua. Tatal meu este român, adica s-a născut în România și a decedat în România. Mama și tata au fost căsătoriți oficial, dar mama mea este moldoveanca. Eu am fost născut în Moldova. Eu pot obține cetățenia română mai repede? Multumesc.

Jurist comments 1

M P
  • Юрисконсульт
  • Дорожные правонарушения

Bună Ion.

Conform Legii nr. 21 din 1 martie 1991 a cetațeniei române, sunt cetăţeni români cei care s-au născut în străinătate şi ambii părinţi sau numai unul dintre ei are cetăţenia română.

Astfel, persoana, care are cel puțin un părinte cetățean român, în conformitate cu prevederile mai sus mentionațe, dobândește cetățenia... mai detaliat română prin efectul legii.

8 января 2021