Условно-досрочное освобождение

3 мая 2020 72

Моего мужа осудили на 2 года за кражу. Через сколько можно подать на условно-досрочное освобождение? И как это сделать?

Jurist comments 2

  • Юрисконсульт

Bună ziua Olga,

Persoanei care execută pedeapsa cu închisoare i se poate aplica liberarea condiţionată de pedeapsă înainte de termen dacă a realizat programul individual de executare a pedepsei, a reparat integral daunele cauzate de infracţiunea pentru care a fost condamnată, cu excepţia cazului cînd dovedeşte că nu a avut nicio... mai detaliat posibilitate să le îndeplinească, şi dacă se constată că corectarea ei este posibilă fără executarea deplină a pedepsei. Persoana poate fi liberată, în întregime sau parţial, şi de pedeapsa complementară.

Liberarea condiţionată de pedeapsă înainte de termen poate fi aplicată dacă a fost executat efectiv:

a) cel puţin o treime din termenul de pedeapsă stabilit pentru săvîrşirea unei infracţiuni uşoare sau mai puţin grave;
b) cel puţin jumătate din termenul de pedeapsă stabilit pentru săvîrşirea unei infracţiuni grave;
c) cel puţin două treimi din termenul de pedeapsă stabilit pentru săvîrşirea unei infracţiuni deosebit de grave sau excepţional de grave.

3 мая 2020
Arsen Saruhanean
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения
  • Иные правонарушения

Минимум через 8 месяцев сможете подать Заявление в суд на УДО.

4 мая 2020