Utilizarea spațiilor comune în cămin privatizat

30 апреля 2021 17

Bună ziua. În anul 2000 a avut loc privatizarea camerelor din cămin. Părinții mei împreună cu vecinii au convenit cine va utiliza spațiile comune. Părinții meu au renunțat să folosească bucătăria, debaraua și balconul, în schimb ei șau primit în folosință o baie și un WC. Această înțelegere a fost făcută verbal. Peste 18 ani, un vecin a vândut camera și noii vecini doresc să se revină la situația anterioară provatizării, pentru că nu sunt de acord cu împărțeala făcută. Cum procedăm în acest caz? Ei susțin că au cumpărat și că locul utilizat de noi este unul comun.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna
Pai înțelegerea verbală nu are prioritate, mai ales ca sa modificat persoana.
Urma sa se faca modificarea inclusiv documentar, acum, cel venit mai nou are dreptate.

14 мая 2021