Va fi sau nu va fi pensie anticipata in 2018 in RM?

28 июня 2018 39

Va fi sau nu va fi pensie anticipata in 2018 in RM?

Jurist comments 1

Valentina Cliucinicov
  • Юрисконсульт

Bună ziua Mihail
Art.15/1 din legea nr.156 privind sistemul public de pensii, care prevedea pensia anticipată a fost abrogat
Însă în legea nr. 317 din 22.12.2017 pentru modificarea şi completarea Legii nr. 156/1998 privind sistemul public de pensii (care a modificat legea privind sistemul public de pensii) e prevăzut că :
Persoanele... mai detaliat care, la momentul intrării în vigoare a prezentei legi, întrunesc condiţiile de stabilire anticipată a pensiei pentru limită de vîrstă prevăzute la art. 151 din Legea nr. 156/1998 privind sistemul public de pensii îşi vor putea exercita acest drept în condiţiile menţionate şi după intrarea în vigoare a prezentei legi.
Sper că informația va fi utilă!
succese

29 июня 2018