Vă rog să mă ajutați sa îmi restabilesc istoria creditara bună

22 августа 2022 116

Bună ziua. Am întârziat cu achitarea ratelor la credit și m-au inclus în lista de persoane cu istorie creditară rea. Cum pot să restabilesc istoria curată?

Jurist comments 2

  • Юрисконсульт

Buna Gulnara, cea mai bună soluție achitarea creditului. Lista neagră o să existe mult timp, așa e politica lor.

23 августа 2022
  • Адвокат-стажер

Buna ziua, achitati creditul existent. Si rugati aceiasi companie sa va acorde un credit mai mic pe termen scurt (propuneti garantii solide ca sa fiti acceptat) si achitatil anticipat. Dupa luati un credit pe perioada normala si achitati o perioada si iarasi inchidetil anticipat. Si deja alti creditori nu se... mai detaliat vor uita suspect la dvs. Le veti explica cindva ati avut probleme financiare (toti le putem avea la un moment dat) dar vati redresat, si respectiv istoria dvs creditara deja va fi ok.

Totodata Biroul istoriilor de credit asigură păstrarea istoriilor de credit timp de 5 ani de la data ultimei modificări a informaţiei despre obligaţiile debitorului, conţinute în istoria de credit, cu excepţia informaţiei privind solicitarea creditului, care se păstrează în biroul istoriilor de credit timp de 15 zile calendaristice.

3 сентября 2022