Vanzare apartament

19 июня 2018 16

Buna ziua. Avem un apartament cu o camera. In privatizare am participat 4 persoane: Tata, mama si doua fiice. Tata este proprietar principal al apartamentului (главный квартиросъёмщик). Recent fiicele au dat cotele lor in favoarea mamei si tata a daruit cota lui in favoarea mamei (дарственную сделал в пользу мамы). Intrebare: mama are dreptul sa vinda acest apartament? Si ce drepturi are tata in cazul vanzarii apartamentului dat?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Bună ziua,
Partea cu locatarul principal încetează după privatizarea imobilului, astfel, fiecare coproprietar se prezumă a deține o cotă egală din imobil, reieșind din speță enunțată, dacă tată și fiicele au dăruit cotele din imobil către mama, din momentul înregistrării la OCT, mama este unicul proprietar.
Apare o altă problemă, în... mai detaliat cazul în care bunul a fost obținut de soți în timpul căsătoriei.

20 июня 2018