Vanzare-cumparare a terenului agricol

10 февраля 2022 70

Buna ziua. Am cumparat un teren agricol de la un prieten. El este divortat de 3 ani, dar in 1999, cand a devenit proprietar al terenului, era casatorit. Acum nu comunica cu fosta sotie si nici nu stie unde se afla aceasta. La notar ni se cere acordul fostei sotii. Cum sa procedam in aceasta situatie?

Jurist comments 1

  • Юрисконсульт

Buna Ion,notarul corect a procedat, deoarece terenul a fost procurat în timpul căsătoriei, soție este parte la averea dobândita în devălmășie.

13 февраля 2022