Vanzare-cumparare teren sau donatie?

30 января 2019 166

Buna! Bunica vrea sa imi transmita in proprietate un teren pentru constructii. Sub aspect juridic si cu mai putine cheltuieli aferente tranzactiei, cum este mai convenabil de efectuat operatiunea? De perfectat contract de vanzare-cumparare sau sub forma de donatie? Mersi anticipat si o zi buna!

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Bună Inna,

Ar trebui sa mergeți la un notar, preferabil la cel care pe viitor va autentifica contractul.
Notarul vă va comunica lista tuturor actelor necesare pentru încheierea unui contract care se autentificată notarial, sub sancțiunea nulității absolute.
Tot notarul vă spune taxele ce urmează a fi achitate.
Ar fi mai bine sa... mai detaliat fie contract de donație deoarece, în cazul vânzării-cumpărării poate fi necesar să explicați provinienta mijloacelor bănești.

30 января 2019