Vânzare datorie la colectori

7 июня 2019 196

Salut. Am o datorie la Y-credit de un an și ceva. Am avut operatie la ambii ochi si nu am putut lucra pentru a achita. Nu demult m-a apelat o persoană si mi-a spus suma concretă pe care trebuie să o achit. Nu s-a prezentat de unde e si ce legatura are cu datoria mea. Am inteles ca este un colector, a vorbit foarte urât si cu amenințări chiar. Am inregistrare audio. Mi-a scris un mesaj ca au depus un demers pentru aducerea forțată a mea la judecatorie pentru aplicarea unei amenzi. Nu am inteles prea multe de la persoana respectiva, pentru ca mai mult m-a amenințat și înjurat. Eu am de gand sa achit datoria, dar la moment nu ma aflu in țară. Cine sunt oamenii ăștia?

Jurist comments 2

Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Sunt oameni pe care urmează să-i ignorați, mai mult că atât puteți scrie o plângere bere chiar la politie pentru amenințarile aduse și limbajul neadecvat și asupra faptului că pretind o anumită sumă de bani.

Colectorii nu au nici un statut juridic și nu sunt recunoscuți prin lege iar scopul lor... mai detaliat este anume de a intimida oamenii și de ai convinge prin orice metode de a întoarce datoria.

8 июня 2019

Andrei. Ms mult.

8 июня 2019