Vanzare ghereta

23 января 2019 153

Buna ziua. Detin in cadrul firmei (SRL) doua gherete. Ce acte sunt necesare pentru vanzarea uneia din ele?

Jurist comments 1

  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Buna ziua!

Veți avea nevoie de un contract de vînzare-cumpărare, act de predare-primire, factură.

În cazul în care gheretele erau înregistrate ca subdiviziuni ale SRL va fi necesar mai întîi printr-o cerere să notificați Serviciul Fiscal de Stat despre încetarea activității subdiviziunii.

La fel, dacă gheretele sunt parte componentă a... mai detaliat capitalului social al SRL, va fi necesar să o excludeți din capitalul social, depuneți o cerere la ASP (fosta Camera Înregistrării de Stat)

În rest, este o procedură simplă de vînzare-cumpărare.

Succes!

31 января 2019